Desať rád, ako si vymaľovať svojpomocne

Dom farieb24.05.2017

Je stále bežné mať vo zvyku si vymaľovať dom alebo byt svojpomocne. Preto si s množstvom úskalia pri tejto činnosti vieme aj poradiť. Napriek tomu máme tendenciu na niektoré veci v súvislosti s maľbou zabudnúť alebo ich podceniť. V nasledujúcich desiatich bodoch preto naši odborníci zo siete predajní Dom farieb zhrnuli základný postup pri maľovaní, a to od výberu jednotlivých tónov a kvality farieb po zakrývanie vybavenia domácnosti, nevyhnutnosť škrabania, penetráciu či rady, ako predísť "kocúrom" na stenách.
  1. Aké farebné tóny zvoliť
Všeobecne známe pravidlo hovorí, že menšia izba či byt, či tmavšie priestory orientované na sever je vhodné vymaľovať svetlejšími farbami alebo bielou, aby sme ich opticky zväčšili a presvetlili. Tohtoročným trendom sú svetlé tóny, ktoré vychádzajú z bieleho základu.
Pochopiteľne je tiež dôležité rešpektovať osobne vkus a predovšetkým prirodzenosť a temperament  obyvateľov domu či bytu. „Energickí ľudia sa potrebujú po príchode do bytu upokojiť, preto radšej volia studené farby, ako je modrá, zelená alebo hnedá. Biela, žltá a oranžová naopak dodávajú energiu,“  podotýka náš technicko-obchodný zástupca Radek Kříž s tým, že studené tóny je vhodné voliť pre pracovne a spálne, teplé naopak do jedální, kuchýň a chodieb.
  1. Umývateľné farby do jedálne alebo detskej izby
Na trhu sa pochopiteľne vyskytuje široká škála farieb od tých "obyčajných" až po umývateľné interiérové maliarske farby (ako napríklad Primalex Fortissimo Clean). Tie sú vhodné do viac namáhaných priestorov, napríklad do obývacích izieb, chodieb, detských izieb, jedální, kuchýň atď.
Čo všetko je možné z takejto farby zotrieť? Takmer čokoľvek, zhodujú sa odborníci. S handrou, vodou a saponátom ide dole zo steny špenát či kečup z jedálne, šmuhy od topánok z predsiene, obrázky namaľované pastelkami z detských izieb či odtlačok psích labiek. Teda šmuhy, kvôli ktorým by ste pri využití klasických farieb už museli brať do ruky farbu a štetec.
  1. Koľko farby kúpiť
Potrebné množstvo farby vypočítame z výmery natieraných plôch a údajov o priemernej výdatnosti (teda koľko metrov plochy, často stanovej v intervale od - do, možno vymaľovať 1 litrom konkrétnej farby), ktoré bývajú uvedené na obale alebo technickom liste farby. „Platí tu pravidlo: čím hrubší povrch natieram, tým väčšie množstvo farby budem potrebovať a musím sa riadiť spodnou odporúčanou hranicou výdatnosti. Napr. pri omietke zrnitosti 2,5 mm budem mať výdatnosť farby pokojne aj o 2 m2/l menej než pri hladkom povrchu typu sadrokartón (teda natriem o 2 metre plochy menej ako pri hladkej omietke),“ konštatuje Radek Kříž.
  1. Štetec a valček,  ale aké?
Kým rohy miestností, priestory okolo vypínačov, zásuviek, kuchynských liniek a ďalšie detaily lepšie natrieme štetcom, pre väčšie plochy je vhodný valček. „Správny typ valčeka závisí od druhu farby a hrúbky maľovaných stien. Napríklad pri jednotlivých náterových hmotách Primalex vždy odporúčame konkrétny typ valčeka, ktorý máme preverený a otestovaný a s ktorým dosiahneme veľmi kvalitný povrch,“ podotýka odborník z Domu farieb.
  1. Starostlivosť pri zakrývaní sa oplatí
 Podľa odborníkov zo siete obchodov Dom farieb ľudia často podceňujú starostlivé zakrytie vybavenia svojho bytu či domu pred tým, než s maľovaním začnú. „Je to dôležité zvlášť pri používaní kvalitnejších disperzných farieb a penetrácie. Najmä penetráciu totiž po zaschnutí nie je možné odstrániť a na povrchu skiel a dlažby môže zanechávať škvrny,“ vraví Radek Kříž. Ak nám už farba znečistila nezakrytý povrch, je potrebné ju zotrieť čo najrýchlejšie.
Pre zakrytie podlahových líšt, zárubní, okenných rámov, vypínačov a zásuviek je najvhodnejšia maskovacia páska. Nábytok prekrývame zakrývacou fóliou a podlahy vlnitou lepenkou či textilnou nasiakavou zakrývacou fóliou.
  1. Je potrebné škrabať ? 
Nevyhnutnosť škrabania overíme jednoduchým spôsobom. „Postačí nám k tomu valček, ktorý namočíme a prejdeme s ním niekoľkokrát po stene. Ak sa náter na valček nalepí, jednoznačne musíme staré maľby oškrabať,“ konštatuje odborník z Domu farieb.
  1. Penetrácia
Penetrácia zjednotí nasiakavosť podkladu, spevní rôznorodé povrchy, zároveň zvyšuje priľnavosť ďalším náterom a farba bude lepšie kryť. Nevyhnutná je vždy pri maľovaní nových doposiaľ nenatretých alebo vyspravovaných povrchov po štukovaní, opravách či po tmelení. Ďalej na plochy, ktoré boli zbavené starých malieb oškrabaním a staršie sprašujúce nátery. „Univerzálnu penetráciu používame na nové povrchy, pri problematických povrchoch je nutné použiť penetráciu hĺbkovú. Ďalej máme ešte fungicídnu penetráciu, ktorú použijeme pri povrchoch, kde sa vyskytuje pleseň,“ konštatuje Radek Kříž.
  1. Tmelíme
Výber tmeliacich materiálov je obrovský. Na  vyspravenie nerovností a dier používame práškový tmel, vnútornú stierku jemnozrnnú (oboje od Primalexu) či akrylátový tmel. Ten je napokon vhodný aj na opravy prasklín v omietkach na stenách pri oknách a dverách, alebo škár medzi sadrokartónovými doskami a minerálnou omietkou.
  1. V smere hodinových ručičiek
V rámci samotného maľovania je správny remeselný postup v miestnosti v smere hodinových ručičiek a z rohu. Začíname so stropom, až potom prídu na rad steny. Najskôr natrieme detaily štetcom a následne valčekom plochy. V prípade rôznych odtieňov napojovaných v rohu miestnosti alebo stropu je nutné pokračovať s iným odtieňom až po zaschnutí susediaceho odtieňa.
 
"Náter sa aplikuje spravidla v dvoch vrstvách, na podklady podobného odtieňa môže postačovať aj jeden náter. Ďalšiu vrstvu nanášame po zaschnutí náteru, t.j. po 2 - 8 hodinách, čo je individuálne podľa druhov náterových hmôt,“ hovorí odborník z Domu farieb.
  1. Ako zabrániť „kocúrom“ na stenách?
 „Šmuhám a iným defektom predídeme penetráciou pred maľbou. Penetrácia sa musí do podkladu úplne vsiaknuť a nesmie zanechávať na povrchu lesklý film! Nové minerálne omietky alebo vysprávky musia byť vyzreté minimálne 4 týždne,“ zdôrazňuje Radek Kříž a ďalej dopĺňa: „valček musí byť pri aplikácii farby neustále dostatočne mokrý a musí obsahovať farbu rovnomerne po celom obvode. Farbu valčekom vždy napojujeme a zjednocujeme nezaschnutú do rovnomernej  vrstvy po celej natieranej ploche.“
 
Späť