Renovácia fasády

Dom farieb25.05.2017

Sucho a zhruba 10 až 20 stupňov cez deň a zároveň noci bez prízemných mrazíkov. To je ideálna doba na čistenie a renováciu fasád domov, chát či chalúp. Ak použijeme kvalitné nátery a dodržíme správny postup, fasáda by mala dom dostatočne ochraňovať pred poveternostnými vplyvmi zhruba 15 rokov. Niekedy dokonca aj dlhšie. O podrobnostiach hovorí technicko-obchodný zástupca spoločnosti Dom farieb Radek Kříž.
 
A ako vlastne spoznáme, že už je nevyhnutné fasádu renovovať, alebo aspoň očistiť? „Zvyčajne to posúdime len pohľadom, či sa povrch fasády lúpe, niekedy dokonca aj s celou omietkou, prípadne po ňom prejdeme rukou, či sprašuje. Častým vodítkom sú tiež trhlinky na fasáde, hoci iba vlásočnicové. Ak by sa totiž do nich dostala voda, ktorá s príchodom mrazu zmrzne, trhliny sa razom začnú zväčšovať na veľkosť jedného milimetra aj viac,“ konštatuje Radek Kríž s tým, že vlhkosť potom môže prenikať oveľa hlbšie do fasády.
K obnove plášťa domu často pristupujeme aj vtedy, ak je fasáda jednoducho príliš znečistená, alebo keď sa na nej začnú množiť rôzne biologické znečistenia ako sú machy alebo riasy. Zvyčajne to býva vo vlhkých oblastiach s hojnou vegetáciou v blízkosti domu. Často ide o severné časti obydlia, ktoré bývajú väčšinu dňa skryté v tieni. V tomto prípade však ide skôr o estetické dôvody pre renováciu ako tie funkčné.
 
Čistič, penetrácia, fasádna farba

Tak ako tak pri renovácii fasády najprv odstránime prípadné biologické znečistenie, nečistoty a prach z povrchu domu, napríklad Primalex čističom fasád. Potom podklad hĺbkovo napenetrujeme s cieľom zjednotiť nasiakavosť podkladu a tiež znížiť následnú spotrebu farby. Tmeliť či murársky vyspravovať je potrebné iba vtedy, ak máme trhliny väčšie ako zhruba pol milimetra či samozrejme nejaké väčšie defekty. S vlásočnicovými prasklinami do veľkosti pol milimetra si dobre poradí napríklad Primalex Akrylátová renovačná fasádna farba, ktorá obsahuje hrubšie plnivo a tenké vlákna, a ktorá menšie praskliny vyplní a tzv. premostí.
 
Vo väčšine prípadoch volíme medzi tromi typmi fasádnych náterov: akrylátovými, silikónovými alebo silikátovými. Silikátové farby sú vhodné predovšetkým na staršie a vlhké objekty bez funkčnej hydroizolácie a ich využitie nie je tak časté. Najbežnejšie bývajú akrylátové farby, ktoré sú najlacnejšie a tiež je možné ich veľmi ľahko tónovať do veľkej škály odtieňov. Silikónové nátery sú vhodné na miesta, kde je veľmi rušno a prašno, napríklad na domy pozdĺž hlavných ciest, vo veľkom meste, a pod. Silikón totiž disponuje samočistiacimi vlastnosťami a lepšie si poradí s prachom či napríklad vodou z kaluží, ktorá strieka z ciest. Tiež vytvára menej nasiakavý povrch, a preto zamedzuje rastu rôznych biologických nečistôt. Nevýhodou silikónových hmôt je vyššia cena a tiež menšia škála farebných odtieňov. Na slovenskom trhu je možné v súčasnosti vybrať tiež fasádnu farbu, ktorá kombinuje vlastnosti oboch týchto náterových materiálov. Napríklad Primalex Akrylátová renovačná fasádna farba či Primalex Profitech exteriér sú vyrobené na báze akrylátu, ale zároveň obohatené hydrofóbnymi aditívami, teda zložkou znižujúcu špinivosť fasády.
 
Svetelná stabilita a odtiene farieb

Pri voľbe náterového systému by sme si tiež mali dať pozor na svetelnú stabilitu farebných odtieňov fasád. „Fasádne náterové hmoty je vhodné vyberať aj podľa toho, či sú odolné proti UV žiareniu, aby na fasáde nebledli. Také odtiene sa zafarbujú anorganickými kolorantmi,“ upozorňuje odborník zo siete predajní Dom farieb. Ak máme nehnuteľnosť zateplenú systémom z polystyrénu, nemali by sme zabudnúť aj na údaj o odrazivosti slnečného tepelného žiarenia. Tmavšie farebné odtiene totiž majú tendenciu tepelne polystyrén zaťažovať, a tým môže dochádzať k jeho poškodeniu.
Späť