Nátery v exteriéri sú neustále vystavované rôznym prírodným vplyvom, od prudkého slnečného žiarenia, cez dážď a vietor, až po nízke mrazivé teploty. Všetky tieto faktory dokážu značne ovplyvniť vzhľad a štruktúru natieraných povrchov rôzneho druhu.
 
Pripravili sme si pre vás 8 tipov, ktoré sa vám pri natieraní povrchov v exteriéri určite zídu.

 

1. Nepodceňujte prípravu povrchu

Kvalitnú a starostlivú prípravu povrchu určite netreba podceniť. Pozor, kvalitná príprava neznamená iba očistenie od prachu a viditeľných nečistôt, ale aj dôkladne obrúsenie povrchu a jeho odmastenie. V tomto kroku taktiež netreba zabudnúť ani na aplikáciu podkladového náteru, ktorý zlepší priľnavosť farby k povrchu natieraného materiálu.

2. Investujte do kvalitnej farby

Pri výbere farby pre váš projekt sa nestačí rozhodovať iba na základe požadovaného odtieňa a natieraného materiálu, ale aj na základe kvality a vlastností, ktoré farba ponúka. Kvalitnejšie farby nielenže poskytujú odolnosť voči nepriaznivým vplyvom, ale prispievajú aj k zachovaniu vizuálnej atraktívnosti povrchu v exteriéri. Investovať do kvalitnejších farieb sa určite vyplatí.

 

3. Ochranný náter je samozrejmosťou

Pokiaľ si chcete byť naozaj istý, že váš natieraný povrch bude dlhodobo odolný voči nepriaznivým vonkajším vplyvom, určite nezabudnite na ochranný náter - napríklad lak. Ochranné nátery vytvárajú potrebnú vrstvu, odolnú proti poveternostným vplyvom, sú vodoodpudivé, ale taktiež udržujú farebnú stálosť a štruktúru podkladu.

4. Zvoľte kvalitné maliarske nástroje

Nie všetky maliarske pomôcky sú vyrobené v rovnakej kvalite. Častokrát máme nutkanie siahnuť po lacnejšom štetci či valčeku, čo sa následne dokáže odzrkadliť na finálnom výsledku. Nebojte sa investovať do kvalitných maliarskych nástrojov, ktoré vám poskytnú lepšiu kontrolu pri natieraní povrchov a umožnia vám dosiahnuť profesionálne výsledky.

 

5. Snažte sa dodržať rovnomernú aplikáciu

Sledujte každý jeden ťah štetca alebo valčeka a dbajte na to, aby ste vrstvy nanášali rovnomerne. Rovnomerná aplikácia totiž nie je len otázkou estetiky - u ochranných náterov vďaka nej docielite, že ochranná vrstva bude naozaj spoľahlivo chrániť každý milimeter povrchu.

6. Pracujte v optimálnych podmienkach

V správnom čase, na správnom mieste – to isté platí aj pri maľovaní a nanášaní náterov. Uistite sa, že nanášate náter v ideálnej teplote a vlhkosti, ako odporúča výrobca. Tieto podmienky môžete dohľadať v technickom liste.


7. Nezabudnite na pravidelnú kontrolu a starostlivosť

Vaša práca určite nekončí nanesením poslednej vrstvy. Všetky nátery, predovšetkým tie v exteriéri, si vyžadujú pravidelnú kontrolu a údržbu. Občasné očistenie od prachu a iných nečistôt by sa preto malo stať vašou rutinou. To isté platí pre prípadné drobné opravy. Pravidelná kontrola náteru a včasná reakcia na akékoľvek zmeny môže výrazne prispieť k predĺženiu životnosti vášho náteru.

 

8. Nechajte si poradiť

Tip na záver - nebojte sa kedykoľvek požiadať o radu. Či už ste úplný nováčik alebo máte za sebou niekoľko projektov, raz za čas sa môže naskytnúť situácia, kedy by ste si potrebovali nechať poradiť. Od toho sú tu odborníci, na ktorých sa môžete obrátiť - napríklad aj s témou, ako je natieranie povrchov v exteriéri. Práve oni vám poradia s výberom vhodného ochranného náteru, potrebných pomôcok či odporučia konkrétny spôsob aplikácie.

Nemáte sa na koho obrátiť? Zastavte sa na jednej z našich predajní, kde vám naši zamestnanci radi poskytnú odborné poradenstvo pre váš projekt.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

loader