Ak chcete, aby bol Váš výsledok dokonalý, vyhnite sa týmto najčastejším chybám, ktoré pri natieraní dreva môžu nastať:
 
Chyba č. 1: nedostatočne pripravený podklad
 
Základom kvalitného náteru je dôkladne pripravený podklad. Drevo by malo byť čisté, na jeho povrchu by nemal byť prach alebo iné nečistoty. Ideálne je nanášať lazúru na rovný, hladký a nemastný povrch. Pokiaľ sa chystáte renovovať, je nutné odstrániť starý náter, povrch obrúsiť a až potom naniesť nový náter.
 
Chyba č. 2: vynechanie impregnácie
 
Drevený nábytok určený do exteriéru je vhodné ošetriť prípravkami, ktoré odolávajú vlhku a majú aj fungicídny účinok, zabránime tak plesniveniu a hnilobe dreva, a navyše sa zvýši priľnavosť vrchného náteru.
 
Chyba č. 3: nedostatočne vyschnuté drevo
 
Adekvátne vyschnuté drevo je pre dlhotrvajúci náter nevyhnutné. Silnovrstvová lazúra k nepreschnutému povrchu zle priľne, a preto sa potom lúpe. Pokiaľ drevo nie je dostatočne vyschnuté, môžete použiť tenkovrstvovú lazúru, ktorá na vlhšom dreve lepšie drží.
 
Chyba č. 4: nevhodný výber náteru/lazúry
 
Pri výbere lazúry si dajte pozor na to, či je vhodná na použitie v exteriéri alebo interiéri. Je dobré sa vyhnúť  aplikovaniu univerzálnych konzervačných vodou riediteľných prípravkov pod lazúry. Drevo síce skvele zakonzervujú a chránia pred škodcami, avšak po nanesení lazúry môže dôjsť k vytvoreniu tzv. mastných očiek. Pod lazúru teda radšej aplikujte fungicídne napúšťadlo.

 

Chyba č. 5: nedostatočné premiešanie náteru
 
Pri akýchkoľvek náteroch platí, že bez dôkladného rozmiešania nedosiahnete vytúžený výsledok. Nezabúdajte teda lazúry premiešavať aj počas natierania, aby nedochádzalo k usadzovaniu farebných pigmentov na dne.
 
Chyba č. 6: zle zvolené pomôcky
 
Kľúčové sú tiež správne zvolené pomôcky. Nie je štetec ako štetec. Vyberte ho podľa typu natieraného materiálu, tvaru a veľkosti povrchu a osobných preferencií, aby sa vám s ním dobre pracovalo.
 
Chyba č. 7: nedostatočné preschnutie dreva medzi jednotlivými vrstvami
 
Mnohí z vás už vedia, že jedna vrstva náteru nestačí. Aplikovaním viacerých vrstiev znížite pravdepodobnosť preniknutia vody do materiálu. Predídete tak jej odparovaniu, kvôli ktorému dochádza k lúpaniu náteru. Medzi jednotlivými ošetreniami dreva je však nutné nechať ho dostatočne preschnúť. Po prvom nátere je tiež potrebné povrch obrúsiť jemným brúsnym papierom.
 
Chyba č. 8: zlé načasovanie
 
Starostlivosť o drevo je potrebné vykonávať vo vhodných klimatických podmienkach. Minimálna vlhkosť a teplota by mali dosahovať aspoň 18 °C. Nevhodné sú ale aj príliš vysoké teploty a aplikovanie náteru na priamom slnku. V takom prípade by totiž zaschol skôr, než by dostatočne priľnul k povrchu, kvôli čomu by sa mohol začať čoskoro lúpať.


Ak teda chcete udržať vaše drevo krásne a zdravé, treba mu venovať náležitú starostlivosť. Životnosť náteru výrazne predĺžite jeho pravidelnou údržbou a v prípade potreby aj opravami. Ak však budete dodržiavať vyššie zmienené zásady, drevo sa vám odvďačí. Tak hurá do toho!

30.05.2023

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

loader