Nákupný zoznam skúseného maliara

Maľovanie sa samozrejme nezaobíde bez farby, ktorej voľbu by ste si mali dôkladne rozmyslieť. Výberom náteru ale všetko len začína. Ak chcete dosiahnuť perfektný výsledok, budete potrebovať poriadnu maliarsku výbavu. Čo teda nezabudnúť?

  • dostatočné množstvo farby
  • valček s držiakom valčeku alebo maliarsku štetku
  • štetce
  • zakrývacie fólie, netkané textílie
  • maskovacie pásky
  • vedro na farbu s mriežkou
  • tmel, sadru alebo štetku
  • penetráciu

Všetky potrebné pomôcky nájdete na e-shope alebo v predajniach Dom farieb, kde vám naši skúsení profesionáli radi pomôžu s výberom.

Príprava „miesta činu“
 

Prvým krokom v príprave maľovania interiéru je samozrejme zabezpečenie vašich vecí pred možným oprskaním náterom a ofarbením. Zariadenia z danej miestnosti vysťahujte alebo ich premiestnite do stredu miestnosti. Potom nábytok zakryte fóliou či textíliou a tu zaistite maskovacou páskou. Odporúčame prikryť aj podlahu a dvere, aby sa prach nešíril do ostatných priestorov. Maskovaciu pásku môžete využiť rovnako na zárubne dverí, rámy okien alebo zásuvky a vypínače.

Kvalitný podklad je základ

Ak máte doma dlhoročné nátery, môžete si byť istý, že sa o kvalitný podklad nejedná. Ten by mal byť totiž suchý, bez prachu a nesúdržných častíc. Jeho kvalitu zistíte jednoduchým testom. Namočte si valček a párkrát ním prejdite po stene. Ak sa vám naň náter nalepí, je nutné starú farbu oškrabať. K tomu budete potrebovať maliarsku štetku alebo hubku a škrabku. Steny dostatočne navlhčite štetkou alebo hubkou a potom všetky vrstvy spoľahlivo oškrabte.  


Odstránenie nedokonalostí
 

Ďalej je nevyhnutné sa zamerať na rôzne praskliny, trhliny, nerovnosti a vypuknuté miesta. Tie totiž môžu naznačovať lúpanie omietky. Preto je vhodné všetky nedokonalosti spraviť pomocou sadry, omietky alebo tmelu – zvoliť môžete napríklad ProGold Akrylový tmel maliarsky, ktorý je možné ihneď po aplikácii premaľovať. Ideálne je taktiež zarovnanie podkladu. K oprave nerovností môžete využiť Primalex Stierku vnútornú či Primalex Práškový tmeľ. Najlepšie je celú plochu prebrúsiť, pretože dokonalo hladký a celistvý podklad je pre kvalitnú maľbu nevyhnutný. Nezabudnite ani na odstránenie škvŕn a nečistôt – stačiť vám bude napríklad mydlový roztok.

Spevnenie podkladov penetráciou

Posledným krokom pred samotným maľovaním je často spomínaná penetrácia. Tá slúži k spevneniu podkladov a zjednoteniu absorpčnej schopnosti, takže je pre dokonalý výsledok nevyhnutná. Naviac zvyšuje priľnavosť farby, vďaka čomu bude nový náter lepšie kryť. Na trhu sa stretnete s tromi druhmi penetrácie, a síce univerzálnu, hĺbkovú a fungicídnu. V čom sa líšia, ako si vybrať tu správnu a ako postupovať pri aplikácii, sa dozviete v našom článku. Obrátiť sa ale môžete taktiež na odborníkov v predajniach Dom farieb, ktorí vám poradia nielen ohľadne penetrácie.

Čo je potrebné urobiť predtým, než sa pustíte do maľovania, už viete. Ako sa hovorí: Šťastie praje pripraveným. A to vy teraz rozhodne ste. V ďalšom článku sa dozviete, ako na samotnú realizáciu maľovania v interiéri, aby sa vám podarila na jednotku!


18.03.2024

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

loader